Derinin gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

1. Özellikle gerçek deri olduğu belirtilmeyen ürünlere karşı dikkatli olmalısınız. Eğer ‘suni malzeme’ diye belirtilmişse, kesinlikle sentetik deridir. Fakat hiçbir ibare yoksa, üreticinin ürünün gerçek deri olmadığını gizlemek istiyor olma ihtimali yüksektir. Tabii ki, kullanılmış ürünlerin etiketleri kaybolmuş olabilir. Ancak çoğu üretici gerçek deri kullanıyor oldukları için gururludur ve bunu şu şekillerde belirtirler.

 • Gerçek deri,
 • Hakiki deri,
 • Tüylü yüzeyi, işlenmiş deri,
 • Hayvansal ürün kullanılmıştır.

2. Deri yüzeyini kontrol edin, küçük “pürtükler” ve gözenekler hakiki derinin kusurudur ve gerçek olduğunu gösterir. Derideki kusurlar aslında iyi bir şey. Unutma, gerçek deri hayvan derisinden yapılır ve böylece her parça, geldiği hayvandan dolayı rastgele ve özgündür. Çok düzgün, pürüzsüz bir doku çoğu zaman elindekinin makine yapımı bir parça olduğunu gösterir. Gerçek deride çizikler ve kırışıklıklar olabilir, bu iyi bir şey!

3. Deriye baskı uygulayın ve kırışıklıklara bakın. Gerçek deri, gerçek cilt gibi baskı altında kırış kırış olur. Sentetik malzemelere parmağınızla bastırdığınızda genelde sertliğini ve şeklini korur.

4. Deriyi koklayın, plastik gibi veya kimyasal koku yerine doğal, küflü bir koku arayın. Eğer nasıl bir koku aradığın hakkında hiçbir fikrin yoksa, ürünlerimizden, birkaç çanta veya diğer tüm ürünlerimizden sipariş vererek gerçek deri kokusunu öğrenmiş olacaksınız. Ne aradığını öğrendikten sonra koku farklılıkları belirgin olur.

 • Unutmayınız, deri işlenmiş hayvan derisidir. Suni deri plastikten yapılır. Her şey çok açık gibi gözükür ama gerçek deri deri gibi, sahte deri ise plastik gibi kokar.

5. Ateş testini kullanın ve bunu yaparak eşyanın bir kısmını mahvedeceğini de göz önünde bulundurun. Bazı durumlarda eşyayı yakmaktansa kenara koymak tercih edilir. Fakat eğer elinde test edebileceğin küçük bir parça veya bir kanepenin altı gibi zor görülecek bir alan varsa bu testi uygulayabilirsin. Test etmek için alanı 5-10 saniye kadar ateşe tut:

 • Gerçek deri hafif kömürleşir ve biraz yanmış saç gibi kokar.
 • Suni deri ateş alır ve yanmış plastik gibi kokar.

6. Kenarlara dikkat edin çünkü gerçek derinin kenarları kabadır, lakin sahtelerin kenarları düzgün ve mükemmeldir. Makine yapımı deri makinede kesilmiş gibidir. Gerçek deri birçok katmandan oluşur, bu yüzden doğal olarak kenarları aşınmış olur. Suni deri plastikten yapılmıştır, yani katmanları yoktur. Bu da kenarların temiz kesilebileceği anlamına gelir.

7. Deriyi bükün, gerçek deride rengin hafifçe değişip değişmediğine bakın. “Kırışıklık testi”ne benzer olarak, gerçek derinin büküldüğünde kendine özgü bir esnekliği vardır, renk değiştirir ve doğal olarak kırışır. Suni deri çok daha sert ve muntazamdır ve gerçek deriye kıyasla daha zor bükülür.

8. Eşyanın üzerine az miktarda su damlatın, gerçek deri ıslaklığı içine çekecektir. Eğer eşya sahte ise, su yüzeyde birikir. Fakat gerçek deri birkaç saniye içinde o suyu içine çekerek hakiki olduğunu gösterir.

10. Unutmayınız ki gerçek deri ürünleri neredeyse hiç ucuz olmaz. Tamamen gerçek deriden yapılmış bir ürün oldukça pahalı olur. Genelde bunları sabit bir fiyata satarlar. Mağazaları dolaş ve gerçek deri, yarı deri ve sentetik deri ürünlerin fiyatları hakkında bir fikir edin. Deriler arasında, inek derisi en pahalısıdır. Bunun nedeni ise dayanıklılığı ve kolay tabaklanan bir ürün olmasıdır. Yarma deri, yüzey tabakasından ayrılmış bir alt katmandır ve yüzeye yakın katmanın derisinden veya kayışlık köseleden daha uygun fiyatlıdır.

 • Eğer bir fiyat gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçek değildir. Gerçek deri pahalıdır.
 • Tüm deri eşyalar sahtesinden çok daha pahalı iken, aslında çok farklı fiyatları olan farklı gerçek deri çeşitleri de mevcut.

11. Rengi önemsemeyin, renkli deriler de hakiki olabilir. Parlak mavi deri bir mobilya parçası doğal gözükmeyebilir ama bu gerçek deriden yapılmadığı anlamına gelmez. Sentetik ve doğal derilere renk ve boya eklenebilir, o yüzden gerçek veya suni deriye bakarken rengine değil verdiği hisse, kokusuna ve dokusuna dikkat et.

Takip edilen ,

Derinin gerçek olduğu nasıl anlaşılır?” için 2 yorum

 1. Merhaba, güzel bir anlatım olmuş ancak su dökme işinde ben biraz fazla kaçırdım sanırım bir süre sonra inanılmaz derecede sertleşti.

 2. Elinize sağlık güzel bir bilgi oldu. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: